Dáma v modrémMOBA, Brno 2007, ISBN 978-80-243-2654-2

 Dáma v modrém je obraz od uznávaného prvorepublikového malíře a připraví hraběti Valeriánu Chorisovi, dědici prosperujícího panství, nejednu horkou chvilku. Dostala se totiž do nesprávných rukou, což spustilo kolotoč problémů. Na první pohled ztřeštěná eskapáda s obrazem však skončí vraždou. Valerián v roli detektiva začne pátrat, co je vlastně ve věci. Někdy je však lepší nevědět, zvláště když i jeho nejbližší něco tají a nic není takové, jaké se zdá.

Mladému hraběti zamotají hlavu hlavně dámy v jeho okolí – sestra Evelýna, přítelkyně Helena a Linči, tetička Lýdie a ostatně i přízrak nešťastné hraběnky Lorny, která se údajně zjevuje v rodovém sídle Chorisů. Valerián zapletený do manželského trojúhelníku zjišťuje, jak ošidné mohou být partnerské vztahy založené na neupřímnosti; ale možná se nikdy nedozví, co všechno je schopná udělat milující žena pro svou lásku.

Úryvek

Prolog

Hrabě Valerián Choris,  dědic valerštýnského panství, byl ve svých kristových letech ještě starý mládenec a zavánělo to tím, že dlouho také zůstane.

Milovala jsem ho od našeho prvního setkání. Mezi námi stály ovšem překážky, a pokud jsem ho chtěla mít jen pro sebe, musela jsem je odstranit, pěkně jednu po druhé. Vypadalo to hodně krkolomně, ale když člověka opravdu zasáhne Amorův šíp, dokáže dělat i ty nejfantastičtější psí kusy. Pro svůj milovaný protějšek je schopen snést modré z nebe, třeba i krást, podvádět a lhát a třeba i zlomit staletá rodinná prokletí.

Modrá krev Chorisů si nesla starobylých poklesků, štědrosti i tajností požehnaně. Zdi jejich zámku Valerštýnu viděly a slyšely mnohé. Lásku, zločiny, štěstí i tragédie. Stavby jsou sice němé a neškodné, avšak pokud  jimi již téměř tři sta let bloumá přízrak nešťastné hraběnky Eleonory Valerie hledající svého milovaného Víta, je třeba si dobře rozmyslet, jak správně postupovat, aby byla spokojenost na obou stranách; tedy mezi všemi obyvateli zámku, ať už patří do kteréhokoliv století a prostoru.