• slidebg3

03/05/2021

Beate Maxian: Vídeňské krimi s novinářkou Sarah Pauli

RECENZE

Vražda v hotelu Sacher, Vražda v Schönbrunnu

ze série Vídeňské krimi  (11 kriminálních případů s novinářkou Sarah Pauli)

Autorka: Beate Maxian

Knihy přeložené do češtiny vydané v nakladatelství MOBA: Vražda v hotelu Sacher (9. případ), 2020, Vražda v Schönbrunnu (6. případ), 2021, připravuje se Vražda ve Vídni (1. případ)

V češtině vyšel nejdříve 9. případ, až poté 6. případ. V tomtéž pořadí jsem také knihy přečetla, neměla jsem s tím problém.

Hrdinové: novinářka Sarah Pauli a její spolupracovníci z novin Vídeňský posel

 

Vražda v hotelu Sacher

V luxusním vídeňském hotelu Sacher je na dámských toaletách nalezeno mrtvé tělo. Brzy vyjde najevo, že obětí je Iris Reuterová, proslulá cukrářka. Podezření padne na Maxe Brückera, Irisina nadřízeného a zároveň bývalého přítele. Co asi znamenají záhadné dekorace na Irisiných dortech? A mohou mít něco společného se samotným zločinem?

 

Vražda v Schönbrunnu

Vídeňské policii se v Schönbrunn naskytne příšerný obraz: v zámeckém parku leží uprostřed záhonu z růží mrtvé ženské tělo ve svatebních šatech. Oběť je záhy identifikována. Jde o bývalou snoubenku prominentního vídeňského hoteliéra Felixe Beermanna, která zmizela beze stopy před pěti lety. Beerman si za několik dní bere za ženu svou novou lásku. Případ vrtá hlavou nejenom policii, ale také novinářce Sarah, která se zajímá o symboly, mýty a obyčeje a právě pracuje na článku o svatebních zvycích.

 

Obě anotace jsem převzala z webu nakladatelství MOBA.

Detektivky se mi líbily. Jsou napínavé, aniž by se musel čtenář brodit potoky krve. I drastickou smrt dokáže autorka podat přijatelným způsobem, že se čtenář necítí nepříjemně.

Seriózní novinářka Sarah Pauli, hlavní hrdinka série, má nos na zločiny a ve spolupráci s policií případy vyřeší. Líbí se mi záliba Sarah Pauli v mystice, ovšem autorka to nikterak nepřehání a čtenáři se nevnucuje.

Rozčlenění příběhu na kapitoly zvyšuje napětí, protože autorka využívá tzv. cliffhanger. V nejnapínavějším momentě kapitolu ukončí a následující kapitola se věnuje jiné osobě. Střídá kapitoly, v nichž vystupuje Sarah Pauli, s kapitolami, kde pronikáme do pozadí vraždy prostřednictvím známých oběti, kteří také tápají.

Kvituji, že na předsádkách je mapka Vídně, díky níž i čtenář, který Vídeň nezná, získá představu, kde se hrdinové pohybují.

V každém příběhu se dovídáme i něco praktického. V první detektivce to jsou informace z oblasti cukrářství a v druhé se poučíme o tom, jak to chodí ve svatebních salonech.

Jelikož Vídeň trochu znám a miluji pravý vídeňský salát a řízek, které si vždycky dáváme ve stejné restauraci na Mariahilfer Strasse, a Vídeňský posel má sídlo právě na této ulici, neubránila jsem se určité nostalgii.

Sérii vídeňských krimi se Sarah Pauli doporučuji milovníkům detektivek, kteří chtějí nasát pohodovou atmosféru Vídně, města kaváren a pamětihodností.